Co mówić podczas konfliktu małżeńskiego?
Konflikty w małżeństwie – to zwykle trudny temat. Wiele razy widzę pary pełne frustracji, które opisują konflikty w swoim związku, jako pasmo niekończącego się nieszczęścia, ponieważ nie wiedzą jak go zakończyć bez złości i poczucia niezrozumienia.
Czy można zrobić coś, aby konflikty nie doprowadzały do rozpadu związku, ale stały się okazją do zbudowania lepszej relacji?
Konflikty – co to takiego?
Aby przyjrzeć się konfliktowi, zobaczmy pewien przykład. Wyobraź sobie, że jesteś w związku, w którym słyszysz narzekanie o to, że nigdy nie spędzacie czasu razem. Ty jednak wiesz, że w tym tygodniu byliście już razem w kinie. Zaczynasz więc dyskutować, że to nieprawda, że przeciez spędzacie wspólny czas. Próbujesz przekazać swoją rację, bo chcesz pokazać, że wkładasz w wasz związek dużo wysiłku. Chcesz, aby ten wysilek został zauważony. Jednak efekt tego dyskutowania często jest inny od zamierzonego.
Co chcemy osiągnąć?
Zwykle chcemy pokazać ukochanej osobie, że jest inaczej niz myśli i przedstawiamy argumenty, które wskazują, że w rzeczywistości było inaczej.
Co najczęściej osiągamy?
Pokazujemy że ta druga osoba jest w błędzie i udowadniamy że nasze myślenie jest słuszne. Jakie to przynosi rezultaty? Ta druga osoba zwykle czuje się niezrozumiana, niewysłuchana i zamyka się przed dalszą rozmową. Pojawia się złość i dalsza potrzeba udowodnienia swojej racji.
Co można zrobić inaczej?
Warto pomyśleć, w jaki sposób przekształcić nasze nieporozumienie w coś, co może doprowadzić do lepszego zrozumienia punktu widzenia drugiej osoby. Aby to zrobić, warto skoncentrować się na wypowiadanych słowach. Jeżeli nasze słowa będą oskarżające, krytykujące i niedowierzające, to rozwiązanie takiego konfliktu może zająć sporo czasu i pozostawić poczucie oddalenia i niezrozumienia.
Jak więc przeprowadzić konflikt, aby każda ze stron miała szansę na wypowiedzenie się? W takim momencie warto używać słów, które będą otwierać dialog. Jakie słowa moga byc najbardziej skuteczne? Polecam takie słowa: “Powiedz mi coś więcej”. Te słowa mogą przekształcić trudny moment i dać możliwość dalszego dialogu. Takie słowa (wypowiedziane bez sarkazmu) dają drugiej osobie możliwość wypowiedzenia swoich potrzeb i swojego punktu widzenia.
Jak to zrobić w praktyce?
Gdy w Twoim związku pojawia się nieporozumienie, zamiast udowadniać drugiej osobie swoją rację i analizować jej błędne rozumowanie – pokaż twoje zrozumienie i chęć rozwiązania tego nieporozumienia, otwierając się na dialog słowami: “Powiedz mi coś więcej”.
Następnie, gdy usłyszysz punkt widzenia twojego partnera, spróbuj to podsumować, aby upewnić się czy dobrze to rozumiesz. Można powiedzieć mniej więcej coś takiego: “Z tego co mówisz, jest ci przykro, że za mało czasu spędzamy razem i wyjście do kina nie było dla Ciebie tym, co mogło spełnić twoje oczekiwania”. Poczekaj na potwierdzenie lub dalsze wyjaśnienia. Gdy upewnisz się, że ukochana osoba wypowiedziała swoje myśli do końca, zadaj pytanie: “Czy teraz ja mogę przedstawić swój punkt widzenia”?
Następnie możesz powiedzieć o tym, że traktujesz wyjście do kina jako wspólne spędzanie czasu i myslisz, że to mialo dobry wplyw na rozwijanie waszej relacji. Możesz też dodać, że fajnie by było wspólnie pomyśleć, jaki rodzaj aktywnosci może dawać Wam obojgu poczucie bliskości i wzajemnego okazywania miłości. Na koniec ustalcie, jak konkretnie mozecie spędzać czas, abyscie obydwoje byli z tego zadowoleni.
Przytoczone powyżej podpowiedzi, mogą być trudne do zastosowania odrazu. Jednak aby dojść do wartościowych rozwiązań, konieczne jest zwrócenie uwagi, jakie słowa wypowiadamy. Warto jest także pamiętać, aby dać drugiej stronie szansę na wypowiedzenie się.