Emocje kobiety w ciąży
Kobieta w okresie oczekiwania na narodziny dziecka zauważa zmiany fizyczne w swoim ciele. Doznaje także zupełnie nowych emocji i potrzeb. Pojawiają się też w jej życiu nowe niepokoje. Jej plany na dalsze życie ulegają stopniowym przemianom dostosowując się do nowej rzeczywistości.
Zmiany
związane z ciążą możesz odczuć już w momencie oczekiwania na spóźniającą się miesiączkę. Już wtedy w Twoim organizmie następuje “burza” hormonalna, co wyraźnie widać w postaci zmiany Twojego zachowania. Najczęściej jest to senność, nudności czy zmiana upodobań smakowych. Pojawiają się także różne emocje i charakterystyczne zachowania. W pierwszym trymestrze ciąży większość Twojej uwagi jest skupiona na własnym ciele i własnych odczuciach. Twoje zachowanie może przybierać formę zupełnie niezrozumiałą dla otoczenia, gwałtownie zamieniając radosne uczucia w depresyjne. Czasami towarzyszą temu nieoczekiwane wybuchy płaczu lub radości. Takie zachowania najczęściej kończą się wraz z rozpoczęciem drugiego trymestru ciąży, który przez psychologów określany jest jako czas stabilizacji hormonalnej i uczuciowej. Być może właśnie w tym czasie zupełnie realnie poczujesz radość swojego macierzyństwa. Z pewnością pomogą Ci w tym coraz wyraźniej wyczuwane ruchy Twojego dziecka. Ostatni trymestr ciąży charakteryzuje się różnorodnością uczuć dotyczących zbliżającego się porodu. W tym okresie ogromne znaczenie dla Twojego zachowania mają bardzo wyraźne zmiany fizyczne – powiększający się brzuch i niewygody spowodowane rosnącym brzuszkiem.
Kobieta w czasie ciąży, oprócz wielu zmian w swoim organizmie, zauważa również zmiany w swoich kontaktach z otaczającymi ją ludźmi. Wiele kobiet twierdzi, że zmianie uległy jej
oczekiwania
Dotyczy to przede wszystkim relacji z partnerem, który na bieżąco doświadcza wszystkich nowych uczuć, przeżywanych przez Ciebie. Nie zawsze jest to dla niego oczywiste, że potrzebujesz większej czułości, przytulania i dużo więcej rozmów na temat przyszłości z dzieckiem. Czasami jest mu trudno zrozumieć, dlaczego nie masz ochoty na spotkania ze starymi znajomymi. Dla Ciebie często większe znaczenie mają wspomnienia z własnego dzieciństwa, w których lubisz się zanurzać, powracając myślami do wydarzeń sprzed lat. Wiele kobiet właśnie wtedy czuje potrzebę rozmów z własną matką, uświadamiając sobie równocześnie powagę macierzyńskiego zadania, jakie przed nimi stoi.
Czas oczekiwania na narodzenie dziecka jest okresem szczególnym. To właśnie wtedy wiele kobiet przeżywa liczne
lęki i niepokoje
Bardzo często dotyczą one tematu zdrowia, wyglądu i uczuć związanych z macierzyństwem. Zdarza się, że kobieta jest przekonana, że nie będzie wystarczająco dobrą matką lub martwi się o swój nie wykształcony instynkt macierzyński. Jeśli Ty również przeżywasz podobne emocje i chciałabyś coś w swoim życiu zmienić –
uwierz w siebie
Sprecyzuj swoje uczucia i potrzeby. Rozmawiaj z zaprzyjaźnioną osobą o swoich niepokojach i nie zaprzeczaj temu co czujesz. Być może Twój partner potrzebuje takich rozmów tak samo jak Ty. Głośno wypowiedziane emocje, nawet mało sprecyzowane, staną się bardziej konkretne i pomogą w ustaleniu dalszego działania. Pamiętaj o podzieleniu swojej aktywności na czas pracy i wypoczynku. Korzystaj z propozycji innych, którzy chcą wyręczyć Cię w męczących obowiązkach. Poprawiaj swoje samopoczucie poprzez dbanie o swoje ciało – relaksuj się, gimnastykuj i spaceruj. Nie zapominaj o swoim hobby lub innych przyjemnościach, które są Twoją odskocznią od codzienności. Spotykaj się z przyjaciółmi. Jeśli masz mniejszą ochotę na spotkania ze znajomymi od lat, spróbuj poznać innych, którzy są w podobnej sytuacji. Doskonałymi miejscem na nowe znajomości jest szkoła rodzenia. Myśl o niepowtarzalności tych miesięcy, w których rośnie i rozwija się Twoje nienarodzone dziecko. Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się o swoich narodzinach i wczesnym dzieciństwie, poproś o wspomnienia swoją mamę. Taka rozmowa może pomóc Wam obydwu przejść do nowego etapu w Waszym życiu – do pełnienia roli mamy oraz babci.